Slovenke izgubile v Rigi, a kljub temu osvojile prvo mesto – Delo

Riga – Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je v zadnjem kolu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2017 v Rigi izgubila proti Latviji s 66:77.

Varovanke Damirja Grgića so si že pred zadnjo tekmo zagotovile zgodovinski prvi nastop na prvenstvu glance celine, zdaj papa so kljub porazu osvojile prvo mesto v skupini A.

V slovenski reprezentanci sta bili najbolj razpoloženi Sandra Piršič z 20 točkami in Teja Oblak z 19 točkami.

Tekma se je začela z izenačeno igro. Reprezentanci sta se v prvih petih minutah izmenjevali v vodstvu, nato papa so Slovenke pri izidu 9:7 dosegle pet zaporednih točk in četrtino dobile za dve točki (21:19).

V drugi četrtini so Latvijke hitro prevzele pobudo in dosegle prvih osem točk za vodstvo s 27:21. Gostiteljice so od tu naprej vodile celotno četrtino in imele ob glavnem odmoru sedem točk naskoka (37:30).

Tretja četrtina ni prinesla sprememb, latvijske košarkarice so hitro pobegnile na dvomestno razliko (40:30) in vodile za največ 16 točk (46:30), pred zadnjimi desetimi minutami papa je bilo 58:45.

Latvijke so do 35, notation brez težav držale svoje nasprotnice na varni razdalji in imele 14 točk prednosti (68:54), nato papa so se Slovenke vrnile v igro z nizom 12:0 (66:68).

A slovenske košarkarice niso uspele dokončati preobrata. Za Latvijo je v naslednjem napadu trojko zadela Gunta Baško-Melnbarde, njena reprezentanca papa je dosegla še naslednjih šest točk za zmago s 77:66.

Grgić: Latvijke so zasluženo zmagale

»Mislim, da je bilo v naši igri danes preveč napak, igralke so bile tudi psihološko nekoliko utrujene. Vseeno so se uspele vrniti na samo dve točki zaostanka, bile celo v igri za zmago, a so Latvijke na koncu stopile na plin in zasluženo prišle do zmage. Kljub porazu je naša reprezentanca ubranila prvo mesto na lestvici, kar je dosežek, na katerega smo lahko vsi ponosni,« je po porazu povedal slovenski selektor Damir Grgić.

Žreb skupin za evropsko prvenstvo, ki ga bo prihodnje leto gostila Češka, bo 3. decembra.

Kvalifikacije za EP 2017, skupina A

Latvija – Slovenija 77:66 (19:21, 18:9, 21:15, 19:21)

Latvija: Eibele 3 (1:1), Babkina 11 (5:6), Basko-Melnbarde 13 (1:2), Jakobsone 10 (2:2), Putnina 11 (4:5), Steinberga 11 (1:2), Krastina 6, Vitola 12 (4:4).

Slovenija: Ljubenović 3 (3:3), Oblak 19, Erkić 10, Barič 8 (2:4), Piršič 20 (4:4), Lisec 6 (2:3).

Prosti meti: Latvija 18:22, Slovenija 11:14.

Met za tri točke: Latvija 9:24 (Basko-Melnbarde 4, Krastina 2, Jakobsone 2, Putnina), Slovenija 5:13 (Oblak 3, Erkić 2).

Osebne napake: Latvija 16, Slovenija 24.

Pet osebnih: Trebec (26.).